LG OLED55C51LA TV, 4K Ultra HD 3840 x 2160, 55", Energy Class G, OLED, Smart TV, Dolby Vision, AI Upscaling, webOS, Black
search
video-thumb
Tax included
- Display type: OLED
- Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160)
- Refresh rate: 120Hz Native (VRR 144Hz)
Video specifications
- Processor: α9 AI Processor 4K Gen8
- AI Upscaling: α9 AI Super Upscaling 4K
- AI Genre Selection (SDR/HDR)
- AI Brightness Control
- HDR (High Dynamic Range): Dolby Vision / HDR10 / HLG
- FILMMAKER MODE™
- HFR (High Frame Rate): 4K 120 fps (HDMI, RF, USB)
- Dynamic Tone Mapping (OLED Dynamic Tone Mapping Pro)
- Pixel Dimming
- Motion: OLED Motion
- Picture Mode: 10 modes
- AI Picture Pro
- QMS (Quick Media Switching)
Gaming settings
- G-Sync Compatible (Nvidia)
- FreeSync Compatible (AMD)
- HGIG Mode
- Game Optimizer (Game Dashboard)
- ALLM (Auto Low Latency Mode)
- VRR (Variable Refresh Rate) (Up to 144Hz)
- Response time: Less than 0.1ms
- Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz)
SMART TV
- Operating System (OS): webOS 25
- Intelligent voice recognition
- Magic Remote Control: Included
- Apple AirPlay 2 compatibility
- Smartphone Remote App (LG ThinQ)
- Full Web Browser
- Multi View
- Always Ready
- USB camera compatible
- Apple Home Compatibility
- Home Hub
- AI Chatbot
- Google Home / Hub
- Google Cast
Audio
- Audio output: 40W
- Speaker system: 2.2 channels
- Speaker orientation: Down-firing
- Dolby Atmos
- AI Sound: α9 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
- Clear Voice Pro (AI Voice Remastering)
- AI Acoustic Tuning
- LG Sound Sync
- Sound Mode Share
- Simultaneous audio output
- Bluetooth Surround Ready (Two-way playback)
- WOW Orchestra
Connectivity
- HDMI Input: 4 ports (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4-port))
- Simplink (HDMI CEC)
- HDMI Audio Return Channel: eARC (HDMI 2)
- USB Input: 3 ports (v 2.0)
- Wi-Fi 6
- Bluetooth Support (v 5.3)
- Ethernet Input: 1
- CI Slot: 1 (Excluding the United Kingdom and Ireland)
- RF Input (Antenna/Cable): 2
- SPDIF (Optical Digital Audio Out): 1
Accessibility Settings:
- High Contrast
- Grayscale
- Invert Colors
Dimensions and weight:
- TV dimensions without stand (WxHxD): 1222 x 703 x 45.1 mm
- TV dimensions with stand (WxHxD): 1222 x 757 x 230 mm
- Package dimensions (WxHxD): 1360 x 810 x 187 mm
- TV stand (WxD): 470 x 230 mm
- TV weight without stand: 14.1 kg
- TV weight with stand: 16 kg
- Package weight: 21.3 kg
- VESA mounting (WxH mm): 300 x 200
Power
- Power supply (voltage, frequency): AC 100–240 V, 50–60 Hz
- Power consumption in standby mode: Less than 0.5 W
Included accessories:
- Remote control: Magic Remote MR25GA / MR25GB (United Kingdom, Italy)
- Power cord (attached to the TV)
Product customization
Don't forget to save your customization to be able to add to cart
  • 250 char. max
Quantity
1:Electronics and Photo
  Security policy
(edit with the Customer Reassurance module)
  Delivery policy
  Return policy
LG
OLED55C51LA
5 Items
Data sheet
Цвят
Черен
Диагонал дисплей
139 cm (55``)
Технология дисплей
OLED
Вид телевизор
Smart TV
Качество на изображението
4K
Вид на екрана
Плосък
Операционна система
webOS
Резолюция
3840 x 2160
Скорост на обновяване
144 Hz
Мощност на вградените говорители
40 W
Аудио система
2.2
Видове портове
1 x CI+
1 x RF
1 x RJ-45
1 x S/PDIF
3 x USB 2.0
4 x HDMI
Wireless
Bluetooth
Wi-Fi
Standard Wi-Fi
802.11 ax
Годишна консумация на енергия /1000 часа
77 kWh
Енергийна ефективност съгласно най-новите европейски разпоредби
Class F
Размери със стойка
1222 x 757 x 230 mm
Размери без стойка
1222 x 703 x 45.1 mm